سوالات متداول اگر به آزمایش گلوکز مختل مبتلا باشم، چقدر این شانس را دارم که در آینده به دیابت دچار شوم؟

اگر به آزمایش گلوکز مختل مبتلا باشم، چقدر این شانس را دارم که در آینده به دیابت دچار شوم؟

اگر به آزمایش گلوکز مختل مبتلا باشم، چقدر این شانس را دارم که در آینده به دیابت دچار شوم؟

آزمایش گلوکز مختل یا به اختصار IGT که به آن پره‌ی دیابت نیز می‌گویند می‌تواند در آینده به دیابت منجر شود. درمان IGT با افزایش فعالیت ورزشی و رعایت رژیم غذایی از ابتلای شما به دیابت جلوگیری می‌کند.

آزمایش گلوکز مختل یا به اختصار IGT که به آن پره‌ی دیابت نیز می‌گویند می‌تواند در آینده به دیابت منجر شود. درمان IGT با افزایش فعالیت ورزشی و رعایت رژیم غذایی از ابتلای شما به دیابت جلوگیری می‌کند. IGT یک حالت خاکستری است که در آن شما نه سالم هستید نه مبتلا به دیابت. در این حالت قند خون ناشتای شما بالاتر از 110 میلی‌گرم درصد و کم‌تر از 126 میلی‌گرم درصد است. اگر قند شما به بیش از 126 میلی‌گرم درصد برسد؛ به دیابت مبتلا شده‌اید. 5 درصد مبتلایان به IGT سالانه به دیابت دچار می‌شوند. معنای این جمله این است که اگر شما به IGT مبتلا باشید پس از گذشت 5 سال، 25 درصد شانس ابتلا به دیابت را دارید.
بیماران IGT غالباً اضافه وزن دارند، ورزش نمی‌کنند و سابقه‌ی خانوادگی از دیابت نوع 2 دارند. پزشکان عقیده دارند که اگر این افراد وزن خود را بکاهند و فعالیت‌های ورزشی‌شان را افزایش بدهند شانس بروز دیابت در آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.سپس مصرف غذاهای حاوی فیبر زیاد و چربی کم در درمان آن‌ها مؤثر است. اگر شما به IGT مبتلا هستید؛ سالانه یک بار قند خون خود را‌ آزمایش کنید و در صورت افزایش، با فعالیت ورزشی و رعایت رژیم غذایی آن را به جای نخست برگردانید.